Hogyan képződik egy napelem rendszer ára?

Miként autóból sem mindegy, milyen teljesítményűt, fordulatszámút és sebességűt választunk, hiszen ezek mind befolyásolják a vezetés minőséget és a gépjármű árát, úgy a napelemrendszer kiválasztásánál is mérlegelnünk kell a telephely adottságait, a lehetőségeinket és a beruházással elérendő célokat, mert elsősorban ezek szabják meg, mennyi lesz a napelem rendszer ára.

 

A napelem rendszer telepítésének anyagi vonzatát számos tényező határozza meg: a mérete, teljesítménye, a panelek minősége, az inverter típusa, valamint az egyéb kiegészítők – például a megtermelt áram tárolásához beszerzett akkumulátor – ára. A napelem árkalkulátor használatakor be kell számítanunk a tervezés, a kivitelezés, az engedélyek beszerzése és a majdani fenntartás költségét is. Amikor a napelem rendszer árát mérlegeljük, azt is tudnunk kell, hogy a magas minőségű, azaz drágább napelem panel vagy inverter nagyobb teljesítményt, s ezzel együtt nagyobb megtérülést is eredményez.

A napelem rendszer árát a beszerezett anyagok – panelek, inverter, akkumulátor, tartószerkezet – minősége is befolyásolja. A legjelentősebb tétel természetesen az anyagköltség, majd ezt követi a rendszer telepítésének, kivitelezésének ára, de vannak kisebb „kötelező kiadások”  amelyek szintén rárakódnak a végső árra: ilyen a szerelékek, kábelek, csatlakozók bekerülési költsége, vagy épp a napelemes rendszer engedélyeztetési eljárása az áramszolgáltatónál.

 

A méret a lényeg

 

Mielőtt azonban bármilyen napelem-kalkulátort kitöltenénk, a legfontosabb kérdést jó előre tisztázni. Azt, hogy mekkora méretű rendszerre van szükségünk. Ha ugyanis a szükségesnél kisebbet választunk, úgy a panelek nem fognak elég napenergiát termelni, így a fogyasztási többletet ki kell fizetnünk az áramszolgáltatónak, ha viszont túl nagyra méretezzük a napelem-rendszert, akkor feleslegesen adtunk ki több pénzt egy a szükségesnél nagyobb a beruházásra. A villanyszámláinkból tudjuk kalkulálni az éves fogyasztásunkat, s ehhez képest kell mérlegelnünk, elegendő lesz egy ekkora teljesítményű napelem-rendszer.

Ha netán a terveink között elektromos autó vásárlása szerepel, amit otthon is szeretnénk tölteni, vagy a fűtést korszerűsítenénk villamos energia alapú rendszerek felé, netán vállalkozásunkat fejlesztenénk ilyen irányba, akkor ezt a fogyasztást is bele kell számítanunk, vagyis nagyobb teljesítményű rendszerre lesz szükségünk és az alapján kell a tervezést, költségszámítást elvégezni.

 

A megbízható márkák a minőségre is garanciát jelentenek

 

A napelem panelek minősége nagyban befolyásolja azok teljesítményét ezért sem mindegy, melyik gyártótól rendelnek a beruházó, kivitelező cégek. Csak olyan márkát érdemes választani, amelyik megbízható, hosszú garanciát ígér és a nemzetközi napelem piacon is jegyzett. A körültekintés nem csak azért fontos, hogy a személyes igényeinknek a leginkább megfelelő és lehetőleg pénztárcabarát megoldást válasszunk, hanem, mert a minőségi elemek hozzájárulnak a nagyobb teljesítményhez, ez pedig gyorsabb megtérülést eredményez.

Az inverter hatásfoka befolyásolja a rendszer összteljesítményét is, ezért itt is igaz a mondás: nem vagyunk olyan gazdagok, hogy olcsót vegyünk belőle. Mivel a drágább, „márkás” termékek hatásfoka, élettartama és megbízhatósága is sokkal jobb, mint „nevesincs” társaiké, ezért érdemes inkább az előbbiekben gondolkodnunk, mert hosszú távon ez hozza vissza majd az árát. A napelem méretének meghatározásánál tehát fontos tisztában lennünk a napelem teljesítményével és működésével, mert csak ezek ismeretében tudjuk kiszámolni, mekkora napelemes rendszerre van szükségünk.

 

A paneltől az inverterig

 

Egy átlagos lakossági méretű rendszer, ami 3-5 kWp körül van, akár 3-5 év alatt már megtérülhet, miközben a panelek garantált élettartama legalább 25-30 év – vagyis ha úgy tetszik, az első néhány év után már abszolút hozamot termel a napenergia. A napelemes rendszer a cégeknek is kiváló befektetés, hiszen segít az energiaszámláik csökkentésében, vagy – ha az éves fogyasztásuk nem több, mint a rendszer által termelt energia – el is felejthetik azt. Áramkimaradás esetén is biztonságot ad, hiszen ha van energiatároló berendezés, akkor folyamatos az ellátás.

Ráadásul a napelemmel termelt villamos áram előállítása nagyságrendekkel kisebb karbonlábnyomot hagy a bolygónkon, mint hagyományos, fosszilis alapú  társaié. A panelek karbantartási költsége alacsony, leginkább az inverterre kell odafigyelni, de ha azt védett és szellőzött helyre teszik, hosszú ideig megbízhatóan működik. A panelek által előállított villamosenergiát az inverter alakítja át váltóárammá, amellyel a háztartási készülékeinket működtethetjük, de a hálózatba is ezt tápláljuk vissza – amennyiben a szabályzások lehetőséget adnak rá – : a legtöbb modellnél 95-97 százalékos az átalakítási hatékonyság.

 

Lapos, meredek, pala… – avagy, mérjük fel a tető adottságait

 

A napelem rendszer ára nem csupán a fentiektől függ, hanem annak az ingatlannak az adottságaitól is, ahová azt telepíteni szeretnénk. Ami a tetőt illeti, a pala kivételével gyakorlatilag minden átlagos tetőre telepíthető napelem, kivéve, ha annak extrém módon rossz a dőlésszöge vagy nem megfelelő az állapota. Érdemes ilyenkor a tetőcserén vagy korszerűsítésen gondolkodni, egy ilyen beruházás nem kidobott pénz, hiszen jelentősen növeli az adott ingatlan értékét, amit még feljebb srófol a jó tartószerkezetre elhelyezett modern napelem-rendszer.

Lapos tetőre is telepíthetünk napelem paneleket, de ilyenkor általában szükséges egy statikai szakvizsgálatot elvégezni a pluszteher miatt. Az is lényeges, hogy hogy legyen elég tetőfelület: ez főképp társas- és sorházaknál probléma. Az elektromos hálózat is bővítésre szorulhat, de ha kiépítjük a 3 fázist, akkor akár egy elektromos autó töltéséhez is elegendő kapacitással fogunk rendelkezni.

 

Amire oda kell figyelni

 

Tény, hogy hosszútávon mindenképp jó lehetőség a napelemes beruházás, hiszen egy jól megtervezett rendszer egy bizonyos időintervallum után megtérül, ha pedig a megtermelt áram tárolásáról is gondoskodunk akkumulátorok beszerzésével, úgy a áramszolgáltatóktól való energiafüggőségünk is csökken, s a saját biztonságunk ezen a téren növekszik. Amikor egy ilyen befektetésen gondolkodunk, körültekintően kell eljárnunk, hiszen hosszú távra biztosítjuk a saját energia-ellátásunkat.

Érdemes olyan partnercéget keresni ehhez, amelyik már kellő tapasztalattal rendelkezik a hazai piacon, eligazodik a jogi útvesztőkben és megharcol helyettünk a bürokratikus  akadályokkal, miközben rugalmasan alkalmazkodik az igényeinkhez, és egyénre szabottan foglalkozik velünk, a megrendelőkkel. Fontos az alapos elkészítés, ami elsősorban a napelem méretének meghatározásával kezdődik, hiszen ez befolyásolja legjelentősebben a beruházás költségeit.

A jó partnercég maga is jó beszállítókkal dolgozik, így garanciát ad a panelek, inverterek minőségére, hatékonyságára, s akkor is a segítségünkre lesz, amikor netán a rendszer karbantartására kerül majd sor.

Összegezve: a napelem rendszer telepítése hosszú távra szóló, megtérülő befektetés, amivel egyben a környezetünket is óvjuk, s az energiabiztonságunkat növeljük, de alapos számításokkal és egy jó partnercéggel kell felvértezni magunkat, hogy elkerüljük az esetleges buktatókat vagy a csalódást egy rosszul megtervezett és esetleg kontár módon kivitelezett napelem-rendszer kapcsán. Ha Ön is minőségi napelemes rendszert szeretne, keressen fel minket bizalommal!

Kedves Ügyfeleink!

Telefonos ügyfélszolgálatunk 2024. November 20.-21. között technikai okok miatt szünetel. Megkereséseiteket továbbra is várjuk az info@a1solar.hu e-mail címen.

Köszönjük türelmeteket és megértéseteket,
A1 Solar Kft. csapata