Napelem teljesítmény: hogyan kalkuláljunk?

Mielőtt egy cég, lakossági felhasználó napelemes rendszert telepíttet, szeretné tudni, hogyan kalkulálható a napelem teljesítmény. Összegyűjtöttük azokat a tényezőket, amelyek alapján meghatározható a várható energiatermelés.

Napjainkban, amikor az energiaárak folyamatosan növekednek, a hagyományosnak számító energiaforrások kimerülőben vannak és egyre inkább előtérbe kerül a fenntarthatóság, jelentős szerepet kap a megújuló energiaforrás.

Egyre több magyar vállalat teszi le a voksát a napelemes rendszerek telepíttetése mellett, ugyanis akár már 2-3 éven belül megtérülhet a befektetés. Ráadásul hazánk kedvező földrajzi adottságokkal, éghajlati viszonyokkal rendelkezik, így bátran lehet tervezni egy gyorsan megtérülő rendszerrel.

Az alábbiakban összeszedtük azokat a tényezőket, amelyek a napelem teljesítményt befolyásolják.

Mindenekelőtt szót ejtünk arról, hogy számolhatja ki, mekkora napelemes rendszerre van szüksége.

Hogyan számoljuk ki a napelemes rendszer méretét?

 

A számítás alapja a villanyszámla.

Érdemes az éves adatokat megnézni, sőt akár két év fogyasztási adatait is célszerű számba venni. Vannak olyan cégek, ahol pl. nagyobb teljesítményű gépek vannak, ott a negyedórás mérési adatokra is szükség van.

Ugyanakkor azt is számításba kell venni, hogy milyen elektromos eszközök vannak, sőt gondolni lehet arra is, hogy a közeljövőben várhatóan milyen berendezésekkel bővül az adott cég „gépparkja”, hisz ezek energiaigényére is érdemes előre felkészülni.

A napelem teljesítménye – Mi az a Wp?

 

A napelem teljesítményét Wp-ben szokták megadni, ami a wattpeak rövidítése. A wattpeak jelenti a napelem csúcsteljesítményét. Ezt a gyártók mesterséges, laboratóriumi körülmények között mérik, azaz ettől a valós helyzetek eltérnek, hiszen a napsütéses órák száma nem egyenletes és különböző tényezők döntőek lehetnek (Ezekről a tényezőkről később ejtünk szót).

A napelem teljesítmény meghatározása

 

Ha megvan a fogyasztás értéke, akkor meghatározhatjuk, hogy mekkora névleges teljesítményű napelem rendszer telepítésére van szükség.

Függ a technológiától is, de egy 1 kWp (kilowatt peak) teljesítményű rendszer 1200-1250 kWh villamos energiát tud termelni. Amennyiben pl. a havi fogyasztás 300 kWh, akkor ha ezt az értéket 12-vel megszorozzuk, az éves szinten 3600 kWh-t jelent.

Tehát, ha napenergiával szeretnénk fedezni az energiaigényünket, akkor szükség lesz 3 darab 1 kWp teljesítményű rendszerre, vagyis egy 3 kWp teljesítményű napelem rendszer képes a példában szereplő energiaszükségletet fedezni.

HMKE rendszerek

 

Ha 75 ezer kWh az évi fogyasztás maximuma, akkor háztartási méretű kiserőmű (HMKE) rendszerről van szó. Ebben az esetben az éves fogyasztást 1100-zal kell elosztani és tudni fogjuk, hogy mekkora kWp-es teljesítményű rendszer telepítését kell megvalósítani.

A 75 ezer kWh feletti fogyasztás esetén már a negyedórás mérési adatokra is szükségünk lesz a pontos számításhoz.

Ami a kalkulációhoz még kell

 

A 2023-as évben még az előnyösebb szaldó elszámolással lehet szerződni a napelemes rendszerek telepítése kapcsán (akik időben igényelték kérelmezték a csatlakozást). Ennek lényege röviden annyi, hogy egy év alatt (a villanyóra által mért) a hálózatba kitermelt és a hálózatból felvett energiamennyiség különbözete alapján fizetendő a díj. Túltermelés esetén visszaigényelhető a megtermelt energia nettó energia díja. Ha pedig több áramot fogyasztottunk, mint amennyit megtermeltünk, akkor piaci árat kell kifizetni a szolgáltatónak.

Miért érdemes még idén napelemes rendszert telepíttetni?

 

Ugyanis a 2024-ben telepített rendszerekre már bruttó elszámolás lesz, ami alapján a szolgáltató alacsonyabb áron vásárolja majd meg a töblettermelést.

Milyen tényezők befolyásolják a napelem teljesítményét?

 

tervezési szakasz nélkülözhetetlen ahhoz, hogy megfelelő teljesítményű napelemes rendszerrel rendelkezzünk. A szakemberek a helyszíni felmérés során értékes adatokat gyűjtenek és olyan tényezőket vesznek figyelembe, ami alapján pontosan ki tudják számolni, hogy mekkora teljesítményű napelemre van szükség ahhoz, hogy az éves energiafogyasztásunkat a napenergia segítségével fedezni tudjuk.

A helyszíni felmérés során megvizsgálják a tető állapotát, az árnyékoló tényezőket, az épület tájolását vagy pl. azt is, hova érdemes elhelyezni az invertert.

A napelemes rendszer tervezésénél fontos tényező az időjárás, a napelemek hatékonysága, a dőlésszöga tájolás, a földrajzi elhelyezkedés (itt kiemelt jelentőségű, hogy mennyi az éves napsütéses órák száma).

Fontos szerepe van az inverter hatékonyságának, a kábelezésnek és az árnyékoltságnak is.

Nézzünk néhány lényeges tényezőt!

Időjárás és hőmérséklet

 

A hatékonyságra döntő hatással van a hőmérséklet. Ha pl. afrikai forróságot idéző meleg van, akkor túlmelegedhetnek a panelek, ami miatt nem tudnak megfelelő teljesítményt nyújtani. Természetesen a felhős, borús idő sem kedvez a napelemeknek. Az ideális állapot a 20-25 fokos, napsütéses időjárás lenne, de azzal nem lehet számolni egész évben, éppen ezért érdemes erre is gondolni a tervezésnél.

A napelem választásnál az is meghatározó lehet, hogy mennyire reagálnak jól a panelek a hőmérsékleti változásokra. A téli időjárást pl. a monokristályos panelek „viselik” jobban, a hatásfokuk hideg, felhős időben is magas maradhat.

A modern technológiák egyik ismérve az, hogy optimális teljesítményre képesek, legyen szó bármilyen időjárásról, hőmérsékletről.

Földrajzi helyzet

 

A földrajzi elhelyezkedést vizsgálva hazánk remek helyzetben van, mert a napsütéses órák száma magas. Ugyanakkor a szórt és a direkt napfényt is egyenletesen kapjuk.

A napsütéses órák száma az alföldi vármegyékben a legmagasabb, míg az alacsonyabb értékeket pl. Az Északi-középhegységben mérik.

Napelem dőlésszöge és tájolása

 

Amikor a napelemek elhelyezéséről gondolkodunk, két alapvető tudnivalót érdemes szem előtt tartani:

  1. Az optimális dőlésszög 35-40 fok (a vízszinteshez képest)
  2. A déli tájolás a legoptimálisabb.

Ezzel a dőlésszöggel és tájolással a gyengébb hónapokban is optimális hatásfok érhető el, ugyanakkor a keleti, nyugati tájolás is szóba jöhet. A szakemberek az északi oldalt egyáltalán nem javasolják.

Figyelni kell a megfelelő szögre és irányra, hiszen a panelek csak így tudnak rendeltetésszerűen működni. Csak így várható el a hatékony napelem teljesítmény.

Napelem hatásfoka

 

A hatásfok azt jelenti, hogy a napsütést a panelek milyen hatékonysággal képesek átalakítani elektromos energiává.

A legnépszerűbb, monokristályos panelek 15-18%-os hatásfokkal, kiemelkedően teljesítenek.

Árnyékoltság

 

A napelemek számára kedvezőtlen lehet az árnyék, legyen szó fa lombjáról, kéményről, emeletről, bármilyen objektumról, amit kitakarhatja a paneleket. Az árnyék ugyanis hozamveszteséget eredményezhet, vagyis komoly teljesítménycsökkenés valósulhat meg részleges árnyékolás esetén.

Ekkor jöhet jól a teljesítményoptimalizáló, ami kiküszöbölheti az átmeneti árnyékhatást. A teljesítményoptimalizálót nem szabad olyan panel alá bekötni, ami állandóan árnyékban van, mert csökkentheti a panel élettartamát.

Minőségi alkotórészek és profi csapat

 

A napelemes rendszer alkotórészeinek (panel, inverter, tartószerkezet, kábelek, akkumulátor) kiválasztásánál rendkívül fontos, hogy olyan gyártó termékei mellett döntsünk, amelyeket magas minőség és megbízhatóság jellemez.

A megalapozott döntéshez pedig olyan szakértő csapatra van szükség, akik értékes telepítési tapasztalatuk révén pontosan tudják, hogy milyen termékeket érdemes választani.

Összegzés

 

A napelem teljesítmény számos tényező által befolyásolt mutató. A megfelelő méretű és hatékonyságú napelemes rendszer megtervezéséhez szükség van fogyasztási adatokra is. Csak ezen információk birtokában érdemes napelemes rendszer telepítésébe kezdeni.

Amennyiben szeretnéd, hogy a helyszíni felméréstől kezdve a tervezésen át a komplett kivitelezésig segítsünk, sőt még az esetleges karbantartási feladatokat is ránk bíznád, keress minket bizalommal és legyen gyorsan megtérülő, nagy teljesítményű napelemes rendszered!

Napenergia Plusz Program pályázata pozitív elbírálást kapott?

Hozzon ki minél többet a lehetőségből!